Bitlis’in İş Umudu Tekstil Oldu

> Bitlis’in İş Umudu Tekstil Oldu
 
Son yıllarda daha da kolay ulaşılabilir hale gelen devlet desteklerinden yararlanan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin incisi Bitlisli yatırımcılar, kurdukları fabrikalarda yaklaşık 8.500 kişiye iş imkanı sağladı.
 
Bitlis’in tekstil altyapısında gelişmeler dikkat çekiyor. Yeni kurulan organize sanayi bölgelerinde 40 tekstil fabrikası hizmet vermeye başlarken şehirdeki diğer tekstil atölyeleri ile birlikte 8.500 kişiye iş sağlandığı kaydedildi. Tekstil sektörü, yapılan tüm yatırımların ardından şehir iş hayatının amiral gemisi sektörü olmuş durumda.
 
“Organize sanayi bölgesindeki parsellerin tamamını yatırımcılara tahsis ettik”
Şehrin genelinde, ailelerine ekmek kapısı olan işletmelerin sayesinde bir istihdam olanağı sağlanırken, bu durum neticesinde şehir ekonomisi de gelişim göstermiş. Yatırımcıların bölgeye olan ilgisinden duyduğu memnuniyeti aktaran Bitlis Valisi Oktay Çağatay, terör olaylarının önüne geçilmesinin yatırım ortamının genişletilmesinde büyük etkisi olduğunu belirtti. Devlet teşviklerine de değinen Çağatay, “Tüm yatırımcılar bundan faydalanmak için başvurdu. Biz de onlara yer temin ettik. Bitlis'teki organize sanayi bölgesi 55 parselden oluşuyor. Bu parsellerin tamamını yatırımcılara tahsis ettik. Elimizde çok sayıda başvuru var. Bunları cevaplamak için yeni yer arayışındayız.” sözleriyle, yatırımcıların yanında olduklarını ifade etti.  Vali Çağatay ayrıca, çalışmalarını bitirmediklerini ve T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından temin ettikleri 1600 dekarlık araziyi de yatırımcıların kullanımına sunduklarını, yeni fabrikaların da bu alanda kurulmaya başlandığını sözlerine ekledi.