Hyosung Creora® Bio-Based Spandex, İlk Global SGS Sertifikasını Aldı

> Hyosung Creora® Bio-Based Spandex, İlk Global SGS Sertifikasını Aldı

SGS Sertifikası, sürdürülebilir elyafın bitki bazlı malzemelerden yapıldığını ve çevre dostu bir ortamda üretildiğini garanti ediyor.

Dünyanın en büyük elastan üreticisi ve biyolojik bazlı elastanı ticarileştiren ilk küresel geliştirici olan Hyosung, Standard Global Services'ten (SGS) creora® bio bazlı elastanın bitki bazlı malzemelerden yapıldığını ve zararsız ve çevre dostu bir ortamda üretildiğini garanti eden eko-ürün sertifikası aldı. Önde gelen bir denetim ve doğrulama şirketi olan SGS, kalite ve güvenilirlik için uluslararası bir standart sağlamasıyla dünya çapında tanınıyor.
Hyosung'un creora® biyo-bazlı elastanı, petrol bazlı kaynakların yüzde 30'unun, “dent corn” olarak da adlandırılan endüstriyel tarla mısırından elde edilen biyo-bazlı hammaddelerle değiştirilmesiyle üretiliyor. Üçüncü taraf yaşam döngüsü değerlendirmesine (LCA) göre, creora® biyo-bazlı elastan üretimi, normal elastan üretimine kıyasla karbon ayak izini yüzde 23 oranında azaltıyor.
Ek olarak, elyaf yapımında kullanılmak üzere sürdürülebilir şekilde yetiştirilen hammadde; toprağı, havayı ve suyu koruma çabalarını hedefleyen ve ölçen çiftçiler tarafından sorumlu bir şekilde yetiştirilir.
Hyosung Küresel Pazarlama Direktörü Mike Simko, “Markalar, sevdikleri ürünlerin çevreyi nasıl etkilediğiyle ilgilenen tüketicilerle daha derin bağlantılar ve güven geliştirmek istiyor. Sürdürülebilir bir tekstil çözümü sağlayıcısı olarak, marka ortaklarımızın bu doğrulamadan geçebilmesi ve tüketici sadakatini sürdürebilmesi için creora® biyo-bazlı spandex'i sertifikalandırmak ve belgelemek bizim için çok önemliydi.” dedi.
Diğer biyo-türevli doğal elyaflar ve biyo-türevli sentetiklerle ideal olarak kullanılsa da creora® biyo-bazlı spandeks spor giyim, hazır giyim ve ev giyimi için kullanılan tüm tekstil uygulamaları için de uygun. Hyosung'un creora® Powerfit elastanıyla aynı ultra esneme kalitesini ve toparlanmasını sağlar.
Simko'ya göre Hyosung, gelecekte yüzde 100 biyo-türevi içerikle yapılan creora® biyo-bazlı elastanı piyasaya sürmeyi planlıyor.