Hyosung, Kingpins Amsterdam'da Çevre Dostu Denim Çözümlerini Sergiledi

> Hyosung, Kingpins Amsterdam'da Çevre Dostu Denim Çözümlerini Sergiledi
Yeni biyo-bazlı, geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülebilir sürdürülebilir tekstil inovasyonuyla denim artık çok daha iyi bir hale getirildi.

Tüketiciler daha çevre dostu ürünler talep ettikçe, denim daha yüksek çevre standartlarına uygun üretiliyor. Bu talebi karşılamak için Hyosung, geliştirmiş olduğu birçok özelleştirilmiş sürdürülebilir tekstil çözümünü, 12-13 Nisan'da Amsterdam'da düzenlenen Kingpins etkinliğinde sergiledi.
Hyosung'a göre, sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda değer zincirine eksiksiz tekstil çözümleri sunmak önemli. Çünkü giyim endüstrisi, geri dönüştürülmüş veya biyo-bazlı veya da geri dönüştürülebilir tercihlerden hangi sürdürülebilir yolu takip etmek istediğine henüz tam olarak karar vermedi.
Hyosung Tekstil Küresel Pazarlama Direktörü Simon Whitmarsh-Knight, “Endüstri hangi sürdürülebilir rotanın seçileceğine karar verirken, bu kategorilerin birçoğunda çözümler sunabilmemiz açısından çok güçlü bir konumdayız” açıklamalarında bulundu.
Hyosung, Kingpins'te aşağıdaki sürdürülebilir denim çözümlerine odaklandı:
creora® biyo bazlı elastan – yenilenebilir kaynaklarla yapılan kotlar için
2022'de Hyosung, biyo-bazlı elastanın giyim pazarına ticari olarak girmesini sağlayan ilk küresel geliştirici oldu. Hem USDA hem de SGS sertifikalı, creora® biyo-bazlı elastan, yüzde 30 yenilenebilir kaynaklardan yapılmıştır ve yakın tarihli bir üçüncü taraf yaşam döngüsü değerlendirmesine (LCA) göre, creora® biyo-bazlı elastan üretimi, normal elastan üretimine kıyasla su kullanımını yüzde 50 oranında azaltır. Hyosung, bu yılın ikinci yarısında yüzde 70 yenilenebilir kaynaklardan üretilen creora® biyo-bazlı elastan sunacak.
creora® regen elastan – %100 geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış kotlar için
Hyosung'un %100 geri dönüştürülmüş atıktan yapılmış 3. taraf sertifikalı creora® regen elastanı, kot markalarının kotlarının tamamen geri dönüştürülmüş malzemelerden yapıldığını iddia etmelerini sağlayan en önemli unsurdur.
creora® 3D Max elastane – geri dönüştürülebilir kotlar için
Döngüsellik en önemli konu olduğundan denim markaları ve perakendeciler ayırma teknolojilerini ve geri dönüştürülebilir malzemeleri yakından takip ediyor. Örneğin, Ellen MacArthur Vakfı'nın Jeans Redesign projesi, denim markalarına ve fabrikalarına dayanıklı, izlenebilir, geri dönüştürülebilir ve güvenli malzeme ve süreçlerle üretilmiş ürünler yapma yönergeleriyle yardımcı oluyor. Jeans Redesign yönergelerine göre, sentetik elyafların yalnızca %2'sinden daha az bir kısmı, bir giysinin geri dönüştürülmesine izin verilen bir denim kumaştır. Hyosung'un creora® 3D Max elastanı, elyaf, giysinin geri dönüştürülmesine izin veren çok küçük bir elastan içeriği ile yüksek performanslı esneme ve toparlanma sağladığından, denim markalarının bu yönergelerle uyumlu kotlar tasarlamasına ve geliştirmesine benzersiz bir şekilde olanak tanır.
Whitmarsh-Knight, "Zamanla, endüstrinin sürdürülebilir yollardan birine karar vereceğini umuyoruz, ancak o zamana kadar müşterilerimize bir dizi çözüm sunmanın öncelikli yol olduğuna inanıyoruz" dedi.