Türk Dericiler İhracatta Atağa Kalktı

> Türk Dericiler İhracatta Atağa Kalktı
Türk deri ürünleri sektörünün ihracat çalışmaları hız kazandı. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Başkanı Gürkan Gözmen, deri ürünlerinin kuzey ülkelerine hitap ettiğine vurgu yaparak, “buna rağmen Suudi Arabistan’a, Lübnan’a ceket satıyoruz” dedi.
 
Dericiler, ihracat haritalarını 50 ülkeye genişletti. TDKD (Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği) Başkanı Gürkan Gözmen, Türk deri ürünlerinin yurtdışı pazarlarda büyük ilgi gördüğünü söyledi. Antalya’da düzenledikleri Leather & Fur Fuarı’nda açıklamalarda bulunan Gözmen, deri sektörünün ihracat artışından duyduğu memnuniyeti bildirdi. Türk Deri Sektörü’nün geçmişinin köklü olduğunu ve kendini kanıtlamış firmalara sahip olduklarını belirten Gözmen, imalat yaparken ithal mal ihtiyacının da son derece kısıtlı olduğunu sözlerine ekledi.
 
Dericiler, ihracatta talep patlaması bekliyor
Başkan Gözmen, sektörün ihracat çalışmalarını vurgularken, genel talebin kuzey ülkelerden gelse de Suudi Arabistan, Lübnan gibi ülkelerden de talep gördüklerini söyledi. Pandeminin ilk yılı olan 2020’deki ihracat rakamını bu sene iki katına katlamayı hedeflediklerini de belirten TDKD Başkanı Gürkan Gözmen, Uzak Doğu’ya dönük talebin kırılma yaşamasıyla kendilerinin ihracatının büyük oranlarda artış gösterebileceğini belirtti. Ayrıca, bu beklentiye dönük imalat artışı için de gerekli çalışmaların hız kazandığını sözlerine ekledi. Son olarak hayvanseverlerin tepkisini çekmeyecek tarzda ürünler kullandıklarını da belirten Başkan Gözmen, kullanılan hammaddelerin geridönüştürülebilir nitelikte olduğunu ifade ederek sözlerini bitirdi.