Türkiye, Güvenilir Bir İş Ortağı Olduğunu İspatladı

> Türkiye, Güvenilir Bir İş Ortağı Olduğunu İspatladı

İstanbul Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), başarılı üyelerini ödüllendirirken, düzenlenen ödül töreninde bir konuşma yapan TİM Başkanı İsmail Gülle, ihracatın ivmelenmesi için çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.
 
Törende konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Nisanda tarihimizin en yüksek aylık ihracat rakamına ulaşmanın gururunu yaşadık. Türkiye’nin güvenilir bir iş ortağı olduğunu tüm dünyaya gösterdik” dedi.
 
“Türkiye’nin güvenilir bir iş ortağı olduğunu tüm dünyaya gösterdik”
Pandemi dönemi sonrası jeopolitik risklerin arttığını belirten Gülle, “Dünyanın normalleşmesinin biraz daha zaman alacağını biliyoruz. Bu nedenle biz pandemi döneminde yakalamış olduğumuz bu ihracattaki sürdürülebilirlik programını istikrarlı bir şekilde devam ettirmemiz gerekiyor. Lojistikte yaşanan bu sorunlar ülkemiz için büyük fayda sağladı. Bu dönemde tedarik açısından güvenilir bir liman olduk. Türkiye’nin güvenilir bir iş ortağı olduğunu tüm dünyaya gösterdik. Tercih edilmesinin sebebi sadece fiyat bazında değil. Sürdürülebilir ve çevreye sağlıklı üretim yapan firmalarımızın hassasiyetidir. Ülke olarak hiçbir ülke ile sorunumuz kalmadı. Bu bizim için çok önemli bir avantaj. Bunu çok iyi değerlendireceğiz. Ayrıca Türkiye’nin her şart ve koşulda üretimini devam ettirmesi çok ciddi avantajlar sağlayacak. Buna Ukrayna Rusya savaşı da dahil. Bütün dünyayı etkileyen bu savaşta Türkiye hem barışçıl hem de dünyaya çok olumlu bir mesaj verdi. Türkiye aynı zamanda hem diplomaside bir arabulucu rolünü gerçekleştirirken, ticarette de dengeli bir üretim süreci sürdürüyor. Bu iki konunun vermiş olduğu avantaja ve ülkemizin pandemi sonrası ortaya çıkan sürdürülebilirlik değerleri içerisinde çevreye, doğaya ve insan sağlığına dikkat eden üretimdeki avantajları ile ülkemiz bundan sonra ihracatını her geçen gün arttırarak devam edecektir. 2022 deki hedefimize yaklaşıp bu hedefi de geçeceğimizi öngörüyoruz. Başta Cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize bu önemli süreci çok iyi yönettikleri için ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi.
 
TİM’den Türk Tekstil Sektörü Sürdürülebilirlik Eylem Planı
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle; 100 bini aşkın ihracat ailesinin tek çatı kuruluşu olarak, ‘Yeşil dönüşüm’ konusunda ellerini taşın altına koymuş durumda olduklarını belirterek, mücadeleye TİM İklim Komitesi’ni kurarak başladıklarını, ‘Dünyayı tüketmeden, dünya için üretmek’ mottosuyla hazırladıkları 12 ana hedeften oluşan TİM Sürdürülebilirlik Eylem Planı’nı geçtiğimiz yıl Haziran’da kamuoyuyla paylaştıklarını, TİM Sanayide Sürdürülebilirlik Bilim Komitesi’ni üniversiteler, kamu ve özel sektör, ulusal ve uluslararası STK’lar ve finans kuruluşlarının temsilcileriyle kurduklarını ve sektörel eylem planlarını oluşturmaya başladıklarını anlattı.
Gültepe, şu bilgileri veriyor: “İHKİB’in iştiraki EKOTEKS uluslararası işbirlikleri ve üniversitelerimizin de katkısı ile Organik Türk Pamuğu Projesinin alt yapısını tamamladı. Proje sayesinde sektörde kullandığımız pamuğun DNA’sı ile oynanıp oynanmadığı, ürünün yüzde 100 organik olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabiliyor. AB Sıfır Atık Yönetmeliği çerçevesinde kirli atık suların testlerinin EKOTEKS’te yapılabilmesi için akreditasyon çalışmaları devam ediyor. EKOTEKS’in sektör için kronik sorun olan denetim yorgunluğunun çözümü için geliştirdiği ‘Türkiye Hazır Giyim ve Konfeksiyon Standardı’, kısaca (EKS 308) olarak adlandırdığımız projeyle üretici firmaların sürdürülebilirlik ve  Kurumsal Sosyal sorumluluk (KSS) kapasitelerinin yükseltilerek sertifikalandırılmalarını sağlayacağız.”.